Co dělá dřevostavbu dřevostavbou?

Blog › Co dělá dřevostavbu dřevostavbou?

Dřevostavbu definuje nosná dřevěná konstrukce. To však neznamená, že ji na první pohled zvládneme rozpoznat. Vícevrstevnatost skladeb zdí a střechy umožňuje použití různorodého pohledového materiálu, takže si vlastně ani neuvědomíme, že se pod fasádní omítkou a střešní krytinou skrývá nosné dřevo. (Blíže o tématu konstrukčních typů a který je ten nejexkluzivnější se dozvíte z článku Montované dřevostavby: Systém „Two by Four“ vs Panelová výstavba.)

Ztrácí tímto stavba na dřevěné autenticitě? Tuto odpověď si musí zodpovědět každý sám. Rozhodně můžeme dojmu, že se jedná právě o dřevostavbu, docílit tím, že přiznáme nosné konstrukce (např. odhalený střešní krov, nosné stropní trámy) anebo budovu dodatečně zabalíme do dřevěného kabátu. A to už je luxus navíc.

Obsah obrázku venku, tráva, rostlina, budova

Popis byl vytvořen automaticky

Realizovaná dřevostavba v Kunicích Zdroj: Rovax


Jaká kritéria definují luxusní stavby?

1. Perfektní stavební proces od návrhu po realizaci

      Obecně řečeno se vždy jedná o souhru tzv. projekčního trojúhelníku, tedy dostatečného množství peněz, času a časového rozpětí.

      To nejdůležitější je kvalitní řemeslná práce. Už v prvopočátku musejí být stavby navrženy specializovanými odborníky, architekty a projektanty. Až poté následuje profesionální realizace, která navržený projekt nepodkope, ale naopak dotáhne ve všech detailech. 

      Může se stát (a v praxi se velmi často stává), že je třeba na stavbě vyřešit neočekávatelné situace, na které se tzv. od stolu nedá přijít. Proto je důležitá stálá komunikace mezi projektovým a realizačním týmem. 

      Luxusní výsledek stavby odráží nadčasovou vizi jejího tvůrce. Investor by tedy měl nechat odborníky pracovat a v případě nejasností si nechat jednotlivé záležitosti vysvětlit. Mnohdy se ale stává, že dochází k postupným změnám v představách investora. Drobné korigování prvotní myšlenky je samozřejmě v pořádku. Ale připomínkami vedoucími ke zničení původního konceptu vzniká paskvil, aneb nesmyslné řešení, kdy výslednému domu něco přebývá či chybí. Míra luxusu dřevostavby tímto radikálně padá.

      Porovnání vizualizace a realizovaného projektu v Pavlově Zdroj: Rovax

      2. Velkorysý design a kvalitní materiál dřevostavby

        Pro vyzdvižení stavby na prémiovou úroveň je třeba nešetřit. To je snad jasné. Hromada peněz spolu s vkusným řešením je předpoklad kýženého luxusu. Vždy se jedná o střízlivou kombinaci kvalitních materiálů, vzdušného interiéru, promyšlených architektonických detailů, práci nejen s barvami, ale i s texturami a dalšími výrazovými prostředky.

        Dřevostavby jsou svým konstrukčním systémem velmi dobře modifikovatelné, proto je relativně snadné aplikovat a přizpůsobovat různá atypická řešení.

        Tím nejdůležitějším parametrem jsou v této kategorii prvky na míru. K architektonickým detailům v interiérech se přidává činnost designéra, který navrhuje jednotlivé prvky. Je schopný navázat na architektonický návrh, a ještě ho posunout vlastní invencí. Řešené měřítko se koncentruje do detailu. V tomto případě už jde o umělecké ztvárnění. Zde se na scénu dostávají umělečtí kováři, sochaři, malíři, aj.. 

        Rozhodně se vyplácí týmová souhra, kdy jde všem o společný výsledek, tedy vytvořit unikátní dílo. Součet odborností a doba praxe se v tomto případě úměrně sčítá. Pak může vzniknout ta pravá luxusní dřevostavba.



        Obsah obrázku interiér, zeď, interiérový design, podlaha

Popis byl vytvořen automaticky

        Designový interiér naší realizace v Brně Zdroj: www.valentovadesign.cz

        3. Přidružené technologie

          V dnešní době si už bez některých technologií nedokážeme život ani představit. V dřevostavbách tomu není jinak. Krátké čtení o energetice staveb rozvíjíme v našem dalším článku Nízkoenergetické a pasivní domy: Cesta k udržitelnému bydlení. 

          Standard v rezidenčních stavbách zvyšují prvky chytré domácnosti, kdy lze stejně jako v klasických systémech MAR (měření a regulace), kontrolovat a ovládat podružné technologie. Skrze tento faktor můžeme dřevostavbu také hodnotit v míře luxusu. Představte si naprogramovatelné elektronické systémy, automatická a adaptivní čidla jednotlivých zařízení, energetickou správu domácnosti z cloudu – konkrétněji třeba vzdálený přístup ke kamerovému systému, hlasové ovládání světel atd.

          Zhodnocení, aneb jak moc je stavba luxusní

          Souhrnem lze říct, že vyhodnocení se pohybuje vždy na určité škále. Představili jsme jednotlivá kritéria, podle kterých lze dřevostavbu ohodnotit. Těmi jsou: perfektní stavební proces od návrhu po realizaci, velkorysý design spolu s kvalitním materiálovým řešením a přidružené technologie. 

          Snad jsme nabídli dostatečné množství podnětů, podle kterých si můžete vyhodnotit svou představu o výstavbě či rekonstrukci. Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme vaše sny přetavit v realitu.

          Obsah obrázku venku, tráva, obloha, mrak

Popis byl vytvořen automaticky

          Vizualizace moderní dřevostavby Zdroj: Rovax

          Další příspěvky

          Jak se žije v dřevostavbě? Zkušenosti a hodnocení majitelky domu

          Jak se žije v dřevostavbě? Zkušenosti a hodnocení majitelky domu

          V Pavlově nedaleko hradu Bouzov jsme zrealizovali přízemní dřevostavbu o užitné ploše 135 m². Jak se majitelé s odstupem času…
          Dům na úzký pozemek

          Dům na úzký pozemek

          Každá stavba rodinného domu začíná hledáním vhodného místa. Většinová představa o pozemku je krásný, rovný a velký pozemek pro umístění…
          Jak zateplit dřevostavbu

          Jak zateplit dřevostavbu

          Protože „zima by měla být jen v mrazáku, ne ve vašem obýváku! Téměř každá skladba konstrukce dřevostavby obsahuje tepelnou izolaci.…
          Jak se žije v dřevostavbě? Zkušenosti a hodnocení majitelky domu

          Jak se žije v dřevostavbě? Zkušenosti a hodnocení majitelky domu

          V Pavlově nedaleko hradu Bouzov jsme zrealizovali přízemní dřevostavbu o užitné ploše 135 m². Jak se majitelé s odstupem času…
          Dům na úzký pozemek

          Dům na úzký pozemek

          Každá stavba rodinného domu začíná hledáním vhodného místa. Většinová představa o pozemku je krásný, rovný a velký pozemek pro umístění…

          Domluvte si schůzku

          Rádi se s Vámi setkáme osobně a nezávazně zodpovíme veškeré dotazy.
          Můžete nás kdykoli kontaktovat, nebo navštívit na adrese firmy.