S příchodem chladných dnů se opět vrací problém, se kterým se snad setkal každý z nás: rosení oken. Rosení oken je běžným jevem, který mnoho lidí zažívá, zejména v chladnějších obdobích. V případě že rosení neřešíme, může to vést k různým problémům jako jsou plísně a fleky na ostění. V tomto článku se podíváme na příčiny rosení oken a jak mu předcházet.
Trenýrková teplota v místnosti musí být za každou cenu
Proč se rosí okna? Rosení obvykle nastává, když teplý vlhký vzduch v místnosti přichází do kontaktu s chladným sklem okna. To způsobuje kondenzaci vlhkosti ve vzduchu. Tato situace může být způsobena špatnou izolací oken, nedostatečným větráním místnosti nebo nadměrnou vlhkostí vzduchu v interiéru.
Pokud teplota klesne pod takzvaný rosný bod, tak nastává kondenzace. Při teplotě vzduchu 20°C a relativní vlhkosti 50% má rosný bod hodnotu 9,2°C. Oproti tomu když máme teplotu vzduchu 25°C a relativní vlhkosti 50% má rosný bod hodnotu 13,9°C. Z následujícího příkladu je vidět, že při zvyšující teplotě se nám zvyšuje i teplota rosného bodu.
Kondenzace na rámu okna Foto: Rovax
Zdroj problému je vlhkost
Množství vlhkosti jsme v domácnosti schopni vytvořit opravdu hodně. Sprchování, velké množství rostlin v místnosti, vaření nebo nevhodné sušení prádla má velký vliv na vlhkost v interiéru. Hlídání vlhkosti v místnosti je důležitým krokem. Otvorové prvky jsou navrženy tak, aby se na nich v interiéru vzdušná vlhkost nesrážela. Měly by však být dodrženy určité podmínky:
• návrhová teplota v interiéru obytné místnosti 20°C
• návrhová relativní vlhkost vzduchu 50%, max. 60%
Kondenzace na skle Foto: Rovax
Větrání v zimě je nepříjemné, ale nutné
Zajištění pravidelné cirkulace vzduchu snižuje hladinu vlhkosti ve vzduchu. I pro větrání máme definované požadavky. Tyto informace se dočteme v normě ČSN EN 15 665/Z1. Minimální intenzita větrání 0,3 h−1 v obytných prostorech (pokoje, ložnice, apod.) a kuchyních. Jinak řečeno vyvětrat v pokoji jednou za 3 hodiny. Pro lepší kvalitu vnitřního vzduchu se doporučuje intenzita větrání 0,5 až 0,7 h−1 a to odpovídá vyvětrání v místnosti co 2 hodiny. A ruku na srdce nikdo z nás nevětrá uprostřed noci, aby se nám okna nerosila.
Prevence je lepší než řešit následky
Investice do vysoce kvalitních oken s dobrou izolací může být klíčem k omezení rosení. Izolační trojskla mohou pomoci minimalizovat přenos tepla mezi vnitřním a vnějším prostředím. Dobré je i pamatovat na správné seřízení oken. Skvělým řešením pro regulaci vlhkosti v interiéru je řízené větrání s rekuperací. Pokud dojde na nejhorší a objeví se plíseň, vždy je nejlepší se poradit s odborníky a zjistit příčinu vzniku. Samotná likvidace různými spreji mnohdy nestačí.
Rosení oken není neřešitelný problémem a s několika jednoduchými kroky a úpravami lze dosáhnout značného zlepšení. Prevence a řešení tohoto jevu závisí na kombinaci správné izolace, větrání a údržby. Se správnými opatřeními můžeme vytvořit zdravé prostředí v našem domově, i když venku panuje drsné zimní počasí. Přečtěte si i další naše články na témata Nízkoenergetických a pasivních domů nebo Jak dlouho vydrží dřevostavba.